Úvod › Články › Dotazy spotřebitele ›
22. říjen 2008
Někdy se stane, že je voda z kohoutku cítit "savem" a Vás zajímá proč. Tady je vysvětlení: Přítomnost tzv. "zbytkového chloru" v pitné vodě zamezuje rozšíření zárodků bakterií a organismů ve vodovodním potrubí. Tyto zárodky (bakterie či mikroorganismy) většinou nacházejí ve vodě v rozvodné síti stopy uhlíkatých a dusíkatých látek, kterými se živí a které v případě, že voda neobsahuje chlor, tak umožňují jejich rychlé rozšíření.
Jak se dostávají bakteriologické zárodky do vodovodních sítí? Tyto zárodky se vyskytují ve vzduchu, v půdě a kalech a mohou se dostat do vodovodního potrubí přípojkami a spoji, pokud dojde k výraznému snížení tlaku vody v síti (v případě velké havárie). Inkrusty a biofilm na vnitřní stěně potrubí mohou sloužit mikroorganismům jako vhodný úkryt, přičemž zabránit jejich šíření může pouze desinfekční prostředí.
Chlor se ve vodě slučuje s neodstranitelnými zbytky organických látek, což může způsobit vznik více či méně příjemné chuti, a to podle druhu a koncentrace organických látek. Příchuf chloru je způsobena jeho méně rozpustnými deriváty a závisí na teplotě vody; je možné ji potlačit naplněním otevřené karafy vodou, kterou před vypitím necháme odstát cca 2 hodiny při pokojové teplotě.
Pitná voda je chlorována proto, aby byla zachována její zdravotní nezávadnost v celé rozvodné síti. Je to v zájmu Vašeho zdraví a v souladu s požadavky hygienické služby.
Zákaznická linka
Novohospodská 93
261 01 Příbram IX
datová schránka: mw2g7ve
Žádost o existenci inženýrských sítí
Potřebujete zjistit, zda na vašem pozemku jsou vodovodní a kanalizační sítě? Pak vyplňte žádost
a informace vám bude zaslána.
Rozbory vody
1. SčV, a.s. provádí rozbory pitných a odpadních vod.